Przejdź do treści

SAMOYED

SAMOIEDSKAÏA SABAKA

Zgodnie z wzorcem FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) Samoyed zaliczany jest do ras pierwotnych. Nazwa rasy pochodzi od plemienia „Samoyedów” zamieszkujących północną Rosję i Syberię, którzy używali psów w charakterze myśliwskim i zaprzęgowym. Już wtedy samoyedy były bardzo cenione i traktowane jak członkowie rodziny. Często sypiały ze swoimi właścicielami pełniąc rolę „grzejników”. Obecnie służą głównie jako psy zaprzęgowe i do towarzystwa, choć coraz częściej sprawdzają się w dogoterapii.

Samoyed to średniej wielkości szpic sprawiający wrażenie dostojnego i pewnego siebie z charakterystycznym „uśmiechem” i wysoko osadzonym zagiętym ogonem. Nos Samoyeda jest czarny, choć może zblednąć w okresie zimowym. Oczy ciemnobrązowe, lekko skośne, o migdałowatym kształcie i „śmiejącym się” wyrazie. Uszy trójkątne, osadzone wysoko. Mocna kufa, mocne łapy. Posiada obfity, gruby włos o czystobiałym, kremowym lub białobiszkoptowym umaszczniu.

Samoyed jest psem przyjacielskim, towarzyskim i otwartym. Agresja nie leży w jego temperamencie. Jest psem wymagającym aktywności oraz uwagi właściciela. 

Wzorzec rasy tutaj

Wortal wiedzy o samoyedach tutaj.

KONTAKT

E-mail: shineandsmile.samoyeds@gmail.com

Adres: Głodowo, 62-590 Golina (woj. Wielkopolskie), Polska

Nasze psy są badane pod kątem dysplazji bioder i łokci przez lek. wet. Macieja Gogulskiego w Przychodni Weterynaryjnej Gogulscy w Borówcu k. Poznania.

Zdrowie oczu naszych psów sprawdza i poświadcza certyfikatami okulista lek. wet. Piotr Dąbrowski z Poznania (ESVO). 

Szczenięta odchowujemy na karmie Morsel.
 
Nasza hodowla jest pod opieką prawną Kancelarii Prawa Kynologicznego.

Formularz kontaktowy