SAMOYED

SAMOIEDSKAÏA SABAKA

Zgodnie z wzorcem FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej )Samoyed zaliczany jest do ras pierwotnych. Nazwa rasy pochodzi od plemienia „Samoyedów” zamieszkujących północną Rosję i Syberię, którzy używali psów w charakterze myśliwskim i zaprzęgowym. Już wtedy samoyedy były bardzo cenione i traktowane jak członkowie rodziny. Często sypiały ze swoimi właścicielami pełniąc rolę „grzejników”. Obecnie służą głównie jako psy zaprzęgowe i do towarzystwa, choć coraz częściej sprawdzają się w dogoterapii.

Samoyed to średniej wielkości szpic sprawiający wrażenie dostojnego i pewnego siebie z charakterystycznym „uśmiechem” i wysoko osadzonym, zagiętym ogonem. Nos samoyeda jest czarny, choć może zblednąć w okresie zimowym. Oczy ciemnobrązowe, lekko skośne, o migdałowym kształcie i „śmiejącym się” wyrazie. Uszy trójkątne, osadzone wysoko. Mocna kufa, mocne łapy. Posiada obfity, gruby włos o czystobiałym, kremowym lub białobiszkoptowym umaszczeniu.

Samoyed jest psem przyjacielskim, towarzyskim i otwartym. Agresja nie leży w jego temperamencie. Jest psem wymagającym aktywności oraz uwagi właściciela.

Wzorzec FCI tutaj

Wortal wiedzy o samoyedach tutaj

 
Masz pytania?

Skontatkuj się z nami, a my na nie odpowiemy!

Zadzwoń!

695 084 406

E-mail:

shineandsmile.samoyeds@gmail.com

Nasz adres:

Węglew – Kolonia (Golina),
woj. Wielkopolskie
Golina 62-590

Copyright 2018 © Filip Roszak Strony internetowe: filip.roszak@gmail.com

Close Menu